Kryptonovinky, které by vám neměly uniknout

kryptokoc

Ve světě kryptoměn se toho nyní odehrává každý den mnoho a je obtížné sledovat novinky ohledně narůstajícího množství zajímavých projektů. Přinášíme vám proto souhrn alespoň těch nejzajímavějších aktualit, které byste určitě neměli přehlédnout.

1. Korekce Bitcoinu

Co se zdálo být nezastavitelným růstem se rychle proměnilo v značný pád, když se cena Bitcoinu odrazila od dosavadního all-time high $ 64,941. Během jedenácti dní jsme mohli pozorovat propad na některých burzách až o více než 17 000 $, což bylo 27 % hodnoty Bitcoinu. Korekci samozřejmě kopírovaly i jiné kryptoměny a mnozí investoři museli mít nervy ze železa, aby neprodávali. Zdá se, že jejich rozhodnutí neprodat bylo správné, jelikož se následně cena vyhoupla opět nahoru a v okamžiku psaní tohoto článku je 55 797 $. Pro mnohé odvážlivce to tedy byla příležitost k tomu nakoupit za skvělou cenu. Nad důvodem propadu se v komunitě spekuluje, ale přesnou příčinu nikdo neví. Diskutuje se například prodej části Bitcoinů, které dříve koupila automobilka Tesla, expirace opcí nebo avizovaná regulace kryptoměn v Turecku.

2. Nová verze Etherea

Palčivým problémem Etherea jsou jeho vysoké transakční poplatky neboli tzv. “gas”. Nedávno se však posunuli k řešení tohoto problému a spustili testnet, kde se připravuje dlouho avizované Ethereum 2.0, které by díky přechodu na proof-of-stake mělo být rychlejší a levnější oproti stávajícímu proof-of-worku. I tyto pozitivní informace mohou být důvodem pro razantní růst ceny Etherea. Na začátku května jsme totiž mohli sledovat dosažení významného milníku proražením hranice 4 000$.


Zdroj: https://our.status.im/ethereum-2-0-what-is-proof-of-stake/

3. Cardano a Afrika

Na konci dubna oznámila společnost IOHK, která stojí za kryptoměnou Cardano partnerství se Etiopskou vládou. Chtějí společně vytvořit systém pro zaznamenávání výsledků studentů v lokálních školách založený na blockchainu. Podle Getahuna Mekuria, etipoského ministra školství, obdrží 5 milionů studentů své ID na blockchainu, ke kterému se budou zaznamenávat jejich akademické úspěchy či neúspěchy. Více než 750 000 učitelů také dostane přístup do tohoto systému. Zaznamenávání takovýchto údajů na blockchainu by mělo vyřešit problém falšování diplomů, což je údajně v Etiopii velmi časté a zde získané diplomy tak často nejsou uznávány v západních zemích.

Cardano na svých stránkách tuto dohodu označuje za největší dohodu spojenou s blockchainem v dějinách. Na tyto pozitivní novinky reagovala i cena Cardana a po korekci, kterou jsme zmiňovali v prvním bodu tohoto článku, kdy se cena Cardana dostala pod hranici jednoho amerického dolaru začala raketově růst a vyšplhala se až na více než 1,80 $ za jeden token.

4. Dogecoin

O “memecoinu” s názvem Dogecoin jste pravděpodobně v posledních týdnech nejednou slyšeli. Důvodem je zřejmě exponenciální růst jeho ceny. Na konci roku 2020 se jeden Dogecoin obchodoval za zlomky centů a o pár měsíců později  8. května 2021 již dosáhl svého all-time high s cenou převyšující 70 centů. Díky tomu drasticky vzrostla i jeho tržní kapitalizace a dostal se až do top 5 největších kryptoměn. Cena tohoto coinu je však pravděpodobně hnána vidinou rychlého zisku a FOMO (Fear Of Missing Out), jelikož tato kryptoměna nemá žádný převratný technologický potenciál a byla vytvořena jako vtip, což napovídá již její název.

Dogecoin je oblíbeným tématem vizionáře Elona Muska, který o něm často tweetuje. Elon si však při jeho účasti v oblíbeném americkém pořadu Saturday Night Live neodpustil několik vtípků právě na adresu Dogecoinu a jeho cena se tak po odvisílání pořadu propadla o více než 30%. Mezi jeden ze zmiňovaných tweetů Elona patří i ten, kdy na apríla napsal, že dostane Dogecoin na skutečný měsíc. Tato metafora se často v kryptoměnové komunitě používá pro raketový růst ceny a vzhledem k datu tweetu jej všichni brali spíše jako vtip. O to překvapivější bylo, když jeho společnost SpaceX potvrdila konání mise s názvem “DOGE-1 Mission to the Moon”, která proběhne v prvním kvartálu roku 2022. Má se jednat o doručení satelitu společnosti Canadian Geometric Energy na měsíc a tato mise má být zaplacena právě Dogecoinem.

5. Solana

Podobného růstu jako Dogecoin se dočkala a kryptoměna Solana. Na začátku roku 2021 se obchodovala pod hranicí 2 $ a v květnu se již stihla vyšplhat na bezmála 50 $. Narozdíl od Dogecoinu má Solana však silný technologický potenciál, jelikož za jejím vývojem stojí vývojáři, kteří dříve pracovali například pro Apple, Intel, Google, Microsoft a další známé společnosti. Převratné je zejména použití Proof of History pro ověřování transakcí, které umožňuje násobně větší množství provedených transakcí za vteřinu oproti tradičnějšímu PoW (Proof of Work), které používá například Bitcoin.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=rywOYfGu4EA

6. Kryptoměnové ETF

V poslední době jsme také svědky zvyšujícího se množství vznikajících kryptoměnových ETF. Tyto regulované investiční produkty jsou mnohem přívětivější pro tradiční investory, kteří kryptoměny nechtějí vlastnit přímo.  Vydání takového ETF má v plánu mimo jiné i jeden z velkých vydavatelů VanEck. Tento vydavatel oznámil, že jejich Bitcoin ETF je již v procesu schvalování SEC (Securities and Exchange Commision) a plánují vydat i Ethereum ETF. Nevýhodou takových produktů oproti držení měny přímo však mohou být poplatky managementu fondu.

7. Návrh na ukončení soudního sporu Ripple

Již výše zmiňovaný SEC minulý rok zažaloval společnost Ripple za to, že měl prodávat jejich token XRP jako neregistrovaný cenný papír. O tomto sporu jsme psali i ve FinTech Roadmap. Od vydání roadmapy se mnoho změnilo a Ripple slavil jedno vítězství za druhým. SEC muselo prezentovat své interní dokumenty o tom, jak klasifikuje jiné kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum z nich mělo vyplývat, že na XRP by se také neměly vztahovat zákony o cenných papírech. Následně Ripple navrhl, aby byl soudní spor ukončen. Na tyto skutečnosti samozřejmě reagovala cena XRP razantním růstem.