Dominance Bitcoinu se blíží nejnižším hodnotám od roku 2018 a dostala se i pod hodnotu 40 %. Kryptoměnový prostor totiž zaplňují termíny, jako jsou NFT, DeFi, Web3 apod. a spousta retailových investorů věří, že toto je ta příležitost, na které udělají 100x.
I my jsme se v několika předchozích článcích věnovali spíše altcoinům. Je však vhodné si připomenout, proč ačkoliv dominance Bitcoinu klesá, tak je pořád největší kryptoměnou a spousta lidí z komunity věří, že je tou nejlepší či dokonce jedinou opravdovou.
Obvyklými argumenty jsou nejdelší historie, anonymní tvůrce, největší tržní kapitalizace, nejvyšší hash rate, nejbezpečnější konsenzus a další nej. My se dnes však podíváme na věc z opačného konce a naznačíme, proč by altcoiny tak úplně nemusely dávat smysl.
Decentralizované finance (DeFi)
Často slýcháme, že Bitcoin je zastaralý, protože neumí smart contracty, které umožňují provoz decentralizovaných aplikací na blockchainu, tvorbu NFT a další vymoženosti moderní doby. Téměř ve všech kryptoměnových médiích, newsletterech a dalších informačních zdrojích čteme, že se jedná o nevídané inovace a revoluci finančního systému.
Jedna z prvních věcí, kterou vás naučí, když začnete studovat ekonomickou školu, jsou zákony poptávky a nabídky a to, že zákazník je hnací silou inovací. Zeptal se však někdo, zda opravdu tak velké množství zákazníků potřebuje DeFi na to, aby tradiční banky v budoucnu zmizely, jak spousta lidí tvrdí?
Jaké finanční služby využívá většina lidí? Typicky většina z nás má bankovní účet, ze kterého chce provádět platby a akceptovat je. Kdo chce vlastnit nemovitost nebo se ocitne v jiné potřebě financí, kterými aktuálně nedisponuje, tak si obvykle musí vzít hypotéku nebo spotřební půjčku. To sice DeFi umožňuje, ale jelikož v této oblasti neexistuje centrální autorita a nikdo nikomu tedy nemůže věřit, musíte oproti půjčce zastavit nějakou jinou kryptoměnu obvykle o značně vyšší hodnotě. Situace, kdy zjednodušeně potřebujete zastavit 15 jednotek „peněz“, abyste si mohli půjčit 10 jednotek „peněz“ prostě není vhodná pro drtivou většinu lidí, kteří si chtějí na něco půjčit.
Stále je jednodušší zajít si pro hypotéku do banky a myšlenky, že tradiční banky tedy již nebudou existovat, jsou možná zbytečné. Kdyby banky poskytovaly půjčky a hypotéky v Bitcoinu a nevypouštěly tak tedy do oběhu nově vytvořené FIAT peníze, nebylo by snad ani nic špatného na tom, že jsou jakousi autoritou ve finančním systému. Je to služba, za kterou jim náleží zisk. Jinak by ji nikdo nedělal.
Pádným argumentem je samozřejmě to, že DeFi toho umí mnohem víc než jen půjčky. Poměrně zajímavým vynálezem jsou decentralizované směnárny (DEX), jako je například Uniswap. Překvapivé je už to, že Uniswap je normální společnost, která má známého zakladatele i sídlo. To je poměrně velký problém údajné decentralizace. Ano, Uniswap běží na Ethereu a není jej tedy tak jednoduché prostě „vypnout“. Pokud by ale regulátoři v USA zakázali Uniswapu činnost, jejich governance token (UNI) by pravděpodobně vykázal volný pád.
Opět se dostáváme k otázce poptávky. Kdo chce složitější burzu, kde musí zaplatit obvykle velmi vysoké gas fee za směnu oproti centralizované burze? Pokud nechce být uživatel anonymní z důvodu úniků daňové povinnosti či jiných důvodů, tak je pro něj obvykle ekonomicky výhodnější obchodovat na centralizované burze. Obdobné problémy se vyskytují i u dalších DeFi aplikací. Decentralizované burzy však jsou alespoň relevantním vynálezem a mohou mít určitou budoucnost.
Non Fungible Tokens (NFT)
Smysluplnost tokenizovaných jpegů snad ani nemá smysl komentovat. Když to někdo za tu cenu koupí, vlastně proč ne. Když jsme byli děti, tak jsme sbírali kartičky pokémonů. Existovalo několik karet, které měly obrovskou hodnotu a každý je chtěl vlastnit. Dnes si ani nedokážu vzpomenout na jejich jména nebo jak vypadaly. Současnou vysokou hodnotu NFTček totiž také určuje jejich popularita. Za pár let si na ně dost možné také nikdo nevzpomene.
Využití NFT v Metaverse? Je to možné, ale využití něčeho, ve světě, který ještě ani neexistuje nejspíše nemá hodnotu tisíců dolarů. NFT však mohou mít potenciál v herním průmyslu, kde je otázka digitálního vlastnictví relevantním tématem.
Web3
Ačkoliv se nejedná o úplně nový termín, tak se v posledních dnech začíná objevovat ve spoustě zdrojů a spouští další vlnu FOMO. Idea Web3 je taková, že zlé společnosti, jako je Amazon, Facebook, Google apod. vládnou internetu a živí se na našich datech. To je sice pravda, ale výměnou dostáváme služby, které používáme každý den zdarma.
Co se zdá jako skvělá idea je například vybudování decentralizovaného Twitteru. Cenzura je palčivým problémem dnešní doby a v tomto konceptu by byla nemožná. Co není tak úplně jasné je, pokud za aplikací nebude stát jedna společnost, kdo bude platit náklady na provoz, vývoj, management, marketing a další. Existuje dobrý důvod, proč například Facebook platí obrovské peníze svým zaměstnancům, provozují nákladné servery a podobně. Bohužel pak ale využívají naše data k tomu, aby tyto náklady vykryli a dosáhli zisku.
Co teda lidé potřebují?
Zákazník je hnací motor inovací. Kolik „zákazníků“ finančního systému má nějaké peníze? Všichni z nás snad máme alespoň jednu korunu či nějakou jinou FIAT měnu. V České republice inflace aktuálně dosahuje 6 %, s čímž souvisí zvyšování cen a v poslední době i úrokových sazeb. Týká se to tedy všech a všichni potřebujeme inovovaný finanční systém a Bitcoin je možná cesta. DeFi, NFT apod. si určitě najdou svůj trh a nějaké marginální procento uživatelů tyto služby nejspíš reálně i potřebuje, ale určitě to není potřeba všech.
Již bylo zmíněno, že většina uživatelů potřebuje v oblasti finančních služeb prostě běžný účet pro platby a občas si půjčit na bydlení či něco jiného. Takový „běžný účet“ je vlastně Bitcoinová peněženka a přes Lightning Network může uživatel snadno provádět platby, které jsou téměř okamžité a za zanedbatelný poplatek.
Debata, jestli pro tyto účely používat Bitcoin nebo jinou kryptoměnu by byla nekonečná. Za většinou ostatních kryptoměn stojí buď společnosti nebo jména jako Vitalik Buterin, Charles Hoskinson a další, což značně ovlivňuje jejich decentralizaci. Zarážející je také situace zobrazená na obrázku níže. Dalších témat, jako jsou ekologie či využívání jiného consensus mechanismu je opravdu mnoho. Budeme tedy všichni platit Bitcoinem, jinou kryptoměnou, nebo se na celou tuto oblast zapomene? Nikdo to neví jistě, ale silné předpoklady Bitcoinu nikdo upřít nemůže.
Zdroj: Messari
Disclaimer: Jedná se pouze o úvahu autora s ohledem na aktuální stav a výhled. Oblast kryptoměn se dynamicky vyvíjí a nikdo neví jistě, co přijde. Nejedná se o investiční tip ani doporučení.