Pro pochopení toho, co je novinka, pro kterou se používá zkratka NFT (Non Fungible Token) je nutné nejdříve pochopit, v čem jsou rozdílné od běžných digitálních aktiv. Bankovka ve vaší kapse nebo Bitcoin ve vaší kryptoměnové peněžence jsou ukázkový příklad zaměnitelného aktiva. Obě jsou lehce zaměnitelné za něco, co je identické. Pokud půjčíte někomu 500 Kč bankovku, tak vám nejspíše nezáleží na tom, jestli je vám vrácena ta stejná bankovka, kterou jste danému člověku půjčili. Avšak když někomu půjčíte vzácnou fotbalovou kartičku, tak by vás nejspíš naštvalo, kdybyste zpět dostali nějakou obyčejnou kartičku. Dalším příkladem něčeho nezaměnitelného je například letenka.
Na rozdíl od Bitcoinu, kterého bude nejvýše 21 milionů identických mincí jsou NFT každé jedinečné svými charakteristikami. Tyto vlastnosti je odlišují od klasických kryptoměn:
- Unikátnost – Uvnitř každého NFT jsou data, která popisují, čím se daný token liší od ostatních. Je to trvalý nezměnitelný záznam, který popisuje co dané NFT představuje – něco jako certifikát autentičnosti.
- Vzácnost – Vývojáři mají sice možnost vytvořit nekonečné množství určitých digitálních aktiv. Mají ale také možnost udělat množství určitého aktiva velmi omezené, což je pro NFT tokeny velmi důležité
- Nedělitelnost – Převážně se NFT tokeny nedají dělit na menší části. Mohou být koupeny a prodány jen jako celek. Nelze přeci koupit 20 % letenky.
Nezaměnitelná digitální aktiva nejsou žádná novinka, existují již několik let. Vlastníte internetovou doménu, pro kterou by jiní udělali cokoliv? To je jeden z příkladů nezaměnitelných digitálních aktiv. Máte populární příjmení a účet na Twitteru? Hodně lidí, kteří s vámi sdílí stejné jméno by pravděpodobně chtěli používat takové jméno, jaké máte na Twitteru již zabrané právě vy. Ano, to může být také jeden z příkladů.
Existují tři hlavní důvody, proč tokenizace těchto aktiv má velký potenciál učinit je lepšími:
- Vlastnictví – O vaše jméno na Twitteru vás může někdo (Twitter, Hacker, …) připravit v zlomku vteřiny. O NFT vás však tak jednoduše připravit nikdo nemůže, protože technologie blockchainu pomáhá ukotvit vaše vlastnická práva.
- Přenosnost – Pravidla Twitteru zakazují prodat vaše jméno někomu jinému, avšak NFT mohou být volně obchodována. NFT tedy bortí hranice, protože díky nim může být například aktivum používané v jedné PC hře vyměněno za jiné z úplně jiné hry.
- Autentičnost – Podvody jsou velký problém, který se týká téměř všeho od umění přes lístky až ke sběratelským předmětům. Blockchain proti podvodům pomáhá bojovat a dává kupcům jistotu, že opravdu dostanou to, za co platí.
Kde lze NFT využít?
Možnosti využití NFT jsou velmi široké. Pro představu je ale vhodné zmínit alespoň tato:
- Umění – tvůrci digitálního umění mohou v dnešním světě jen těžko chránit svá autorská práva. Přes NFT si mohou zákazníci jednoduše kupovat jejich výtvory a vlastnické změny budou zaznamenány na blockchainu.
- Sběratelské předměty – Za pomocí NFT vznikají úplně nové druhy virtuálních sběratelských předmětů. Je ale možné koupit si i tokenizovanou verzi tradičních sběratelských předmětů – karet, mincí, známek a tak dále.
- Herní průmysl – Prodej vzácných zbraní apod. je v populárních hrách obvykle zakázán a často je nelze převádět mezi jednotlivými hrami. S NFT toto možné je a řeší tak jeden z největších problémů hráčů her.
- Virtuální aktiva – Klasicky si můžete koupit různé internetové domény. Například i nové domény s koncovkou .crypto. Některé služby jako třeba Decentraland vám dokonce nabízí koupit si pozemky v jejich virtuálním světě.
- Realná aktiva – V této oblasti je vývoj teprve v začátcích, ale je možné tokenizovat reálná aktiva jako třeba dům a pomocí NFT prokazovat jejich vlastnictví. Avšak jak zmínil Esteband Ordano na konferenci Binance Summit: Blockchain applied, nastává problém, když je tokenizované aktivum například fyzicky ukradeno.
NFT využívají už i velká jména jako Vodafone, Nike, Ubisoft a Samsung. Využívá je i Louis Vuitton, protože u luxusních značek se často můžeme setkat s paděláním jejich výrobků. Proto k jejich výrobkům můžete dostat NFT, které ověřuje jejich autentičnost.
Vážení čtenáři, pro více informací nás prosím neváhejte kontaktovat zde.
Zdroj: https://cointelegraph.com/magazine/nonfungible-tokens