FinTech funding trendy v Q2 2021

fintech trendy

V druhém čtvrtletí roku 2021 se FinTechu dařilo, což napovídá i to, že jeho funding byl v tomto období zatím nejvyšší v historii. Mezi VC společnostmi a FinTechy bylo uzavřeno 657 dohod o hodnotě 30,8 mld. USD, což je o 30% více než v minulém období. Funding rostl téměř ve všech sektorech fintechu mimo Wealth Zech a Capital markets tech sektory. Nejvyšší aktivita byla zaznamenána v sektorech Digital lending, Banking a SMB.

Za tak obdivuhodnými čísly stojí především velký rozmach tzv. mega-rounds. Toto čtvrtletí získalo financování prostřednictvím mega-rounds 88 fintechů (60 v Q1’2021), což činilo 70% z celkového fundingu. Díky tomu vzrostla průměrná hodnota dohody v porovnáním s předchozím čtvrtletím o 28 % z 37 mil. na 47 mil. USD.

Funding tahounem se stala Jižní Amerika, kde jsme mohli mezi čtvrtletími pozorovat pozoruhodný nárust celkové investované částky o 153 %. Celkový počet dohod se mezi čtvrtletími zvýšil o 52 %, což je také nejvyšší nárust mezi ostatními regiony. Například Asie, Evropa a Afrika zaznamenaly pokles v celkovém počtu dohod. Všechny kontinenty však dosáhly zvýšení v celkové částce investované  do FinTechů.

Sektory

Payments – Společnosti tohoto sektoru získaly přes 8 mld. USD v Q2’21, což je o 25% více než v předchozím čtvrtletí. Stojí za tím převážně 24 mega-rounds, které tvořily 80% celkových investic. Zajímavou společností, která získala financování v této oblasti je CleverCards – umožňují tvorbu digitálních firemních Mastercard karet a jejich zasílání svým zaměstnanců prostřednictvím SMS, WhatsApp nebo e-mailu

Banking – Zde funding dosáhl rekordní výše. Celkově vzrostl QoQ o 43 % a odehrálo se zde 16 mega-rounds zodpovědných za 68 % fundingu. Oslňujících 100 mil. USD získala společnost Chainalysis, která pomáhá bankám a vládám předcházet praní peněz a dalším kriminálním aktivitám v oblasti kryptoměn.

Digital lending – V tomto sektoru jsme mohli také pozorovat velmi dramatický 76% nárust fundingu i díky 16ti mega-rounds (2x více oproti Q1) a celkem bylo investováno téměř 7 mld. USD. Zajímavým fintechem, který získal zatím pouze seed funding o objemu 0,83 mil. USD je Maroo. Tento FinTech vytvořil BNPL payment platformu, kde je možné odložit si platby spojené se svatbou.

Wealth management – Jak již jsme avizovali v úvodu článku, zde se příliš nedařilo a funding klesl o 21% na 4,4 mld. USD. Pozitivní však ale je rekordní výše mega-rounds, kterých bylo 12 a činily 77% celkové investované částky. Velký podíl z celkové částky (900 mil. USD) získal FinTech Trade republic, jenž je mobile-only broker, který nabízí i prodloužené dobu, kdy je možno obchodovat.

Insurance – Zde je zajímavé, že ačkoliv počet dohod zůstal téměř stejný, tak funding celkem vzrostl o 79 %. Jak již asi tušíte, stojí za tím zvýšená mega-rounds aktivita, která tvořila dvě třetiny všech dohod. V series D získala 350 mil. USD společnost Bought By Many, která poskytuje pojištění pro domácí mazlíčky. Společnost tvrdí, že pojistili již téměř půl milionu domácích mazlíčků z celého světa.

Capital markets – Tento sektor zasáhl 10% pokles, čímž se dostal již do třetího poklesového čtvrtletí. Po relativně pozitivním prvním kvartálu tohoto roku, funding spadl o 82 % na 5,1 mld. USD. Například bulharský FinTech OMNIO však i tak vybral v Series A 36 mil. USD. Tento FinTech pomáhá finančním institucím s compliance a regulacemi.

SMB – Malé a střední podniky zaměřené na FinTech měly velmi silné čtvrtletí, jelikož jejich funding vzrostl o 37 % na 5,9 mld. USD. Co se týče počtu uzavřených dohod, tak těch bylo nejvíce za posledních 5 čtvrtletí – 85. V series B zde získal AGICAP 100 mil. USD na rozvoj jejich služby, která se zaměřuje na cash management a finanční předpovědi pro malé a střední podniky. Umožňují jim napojit jejich bankovní účet na svůj systém, který je pak následně schopný provádět real-time monitoring.

Zdroj: CB Insights, State Of Fintech Q2’21 Report: Investment & Sector Trends To Watch